Otomatik DSG Şanzıman ve Mekatronik Tamiri

Otomatik DSG Şanzıman ve Mekatronik Tamiri
03.02.2018
869

Niğde Özen Oto Otomatik DSG Şanzıman ve Mekatronik Tamiri – Dsg şanzıman tamiri yapılır. Dsg şanzıman tamiri fiyatı için bizimle iltibata geçin. Mekatronik tamiri yapılır. Mekatronik tamiri fiyatları için bizimle iletişime geçin.

 

Detaylı bilgi almak için bizimle irtibata geçin.

Ayhan Özen : 0532 221 15 43

 

DSG ŞANZIMAN NEDİR?

Çift kavramalı yada bilinen diğer adıyla DSG (Direct Shift Gearbox), vitesleri diğer dişli şanzımanlardan daha hızlı değiştirebilen otomatik şanzımandır. Çift kavramalı şanzıman, geleneksel otomatik ve düz vites sistemlerine nazaran daha fazla güç ve daha iyi bir kontrol sağlamaktadır. İlk olarak Volkswagen (DSG) ve Audi (S-tronic) tarafından markete sunulan çift kavramalı şanzıman daha sonraları Nissan, Mitsubishi, BMW ve Porsche gibi otomotiv üreticileri tarafından da kullanılmaya başlamıştır.

DSG’den Önce: Sıralı Manuel Şanzıman (SMT)

Sıralı Manuel Şanzıman, debriyaj pedalını kullanmadan vites değiştirmenize olanak tanır. Formula 1 otomobilleri için geliştirilen bu ileri teknoloji sürücünün hızlanmaya, frenlemeye ve viraj alırken ve diğer araçları geçerken optimum sürüş çizgisini yakalamaya rahatça odaklanmasını sağlar.

Sensörler ve bilgisayar vites kutusunu yönetirken, SMT hidrolik kumanda grubunu kullanarak debriyajı otomatik olarak kontrol eder ve elektronik gaz kelebeği vites değişikliğinde uygun motor devrini seçer. Sürücü için “ileri-geri” fonksiyonlu krom vites kolu veya direksiyon simidine monte edilmiş opsiyonel vites değiştirme düğmeleri bulunur.

DSG , sıralı manuel şanzıman ‘in geliştirilmesi sonucunda ortaya çıkmıştır. SMT’nin performansını otomatik kolaylık olarak sunmayı amaçlamıştır. SMT motor gücünün 100%’ünü tekerleklere aktarmayı sağlayan rijit bir baskı balataya sahiptir. (Geleneksel otomatik şanzımanlarda gücün aktarılması için bir miktar güç kaybına yol açan tork konvertörü kullanılmaktadır) SMT ve manuel şanzımanların en büyük eksikliği vites değiştirme esnasında güç kaybına neden olan motor ve şanzımanın ayrılması gerekliliğidir.

Çift Kavrama: SMT Problemlerini Çözdü

Çift kavramalı şanzıman (ÇKŞ) SMT ve manuel şanzımanların doğasında olan gecikmeleri elimine etmek amacıyla tasarlanmıştır. ÇKŞ aralarında baskı balata çifti olan 2 ayrı şanzımandan oluşmaktadır. Birincisi tek sayılı (1,3,5) vitesleri sağlarken diğeri çift sayılı (2,4,6) vitesleri sağlamaktadır.

Araba çalıştığında tek sayılı vites kutusu devredeyken aynı anda vites kutusu 2. vitestedir. Baskı balata tek sayılı vites kutusuyla birleşerek aracın 1. viteste başlamasını sağlar. Hareket ettikten sonra 2. vitese geçilmek istendiği zaman şanzıman baskı balatayı kullanarak tek sayılı vites kutusundan çift sayılı şanzımana geçişi sağlar. Bu geçiş biter bitmez çok hızlı bir şekilde tek sayılı vites kutusu 3. vitesi seçer. Daha detaylı açıklamak gerekirken siz 1. vitesteyken diğer şanzıman sonraki vites için gerekli olan devir ayarlamasını yapar ve pürüzsüz bir geçiş sağlanır. Aynı mantıkla diğer vites geçişleri de 2 şanzıman arasında geçişler sağlanarak devam eder.

SMT ve ÇKŞ’ın bir avantajı da vites küçültürken performans odaklı kabiliyete sahip olmasıdır. Sürücü vites küçültmek istediği zaman, iki şanzıman tipi de motor devrini seçilen vites için uygun devire getirir ÇKŞ bu işlem için SMT’ye göre daha fazla zamana sahiptir. Bir çok ÇKŞ vites küçültürken örnek olarak 6. Vitesten 3. Vitese geçiş yaparken aradaki vitesleri atlayabilir. Bu esnekliği deviri eşitleme kabiliyetinden almaktadır. Diğer şanzımanlarda bu işlem yapılırken sallantılar olmaktadır.

Çift Kavramalı, DSG Şanzıman Kullanmak

Çift kavramalı şanzımanlarda debriyaj pedalı bulunmamaktadır, kavrama otomatik olarak kavrar veya ayrılır. Çoğu ÇKŞ’ler geleneksel P-R-N-D veya P-R-N-D-S(sport) gibi otomatik vites değiştirme modeline sahiptir. Drive ve Sport modlarda, ÇKŞ otomatik vites gibi davranır. Drive modundayken şanzıman üst viteslere motor sesini ve yakıt tüketimini azaltmak için erken geçer. Spor modda ise şanzıman alt vitesi motoru güç bandında tutabilmek için uzun tutar. Ayrıca sport mod vites küçültürken agresif davranırken daha az gaz pedal basıncı sağlar. Bazı araçlarda, özellikle DSG şanzımanlı VW ve Audi’lerde sport mod arabanın gaz pedalına çok daha agresif olarak reaksiyon vermektedir.

Çoğu çift kavramalı şanzıman vites kolu veya direksiyon üzerinde bulunan kulakçıklar vasıtasıyla maneul kullanım özelliğini barındırmaktadır. Sürücü manuel moddayken kavrama yine otomatik olarak kontrol edilir fakat sürücü hangi vitesin ne zaman seçileceğine karar verir. Şanzıman seçilen vitesin motor devrini aşmadığı sürece sürücünün komutlarını takip eder. (Örneğin 120 km/s ile giderken 1. vitese geçirmeye çalışmak gibi)

Çift Kavramaları, DSG şanzımanların Avantajları

En belirgin avantajı manuel şanzımanın sürüş  karakteristiğini sağlayabilmesidir. ( Örneğin hızlı gaz kelebeği tepkisi ve gaz pedalından ayağınızı çektiğinizde motor hızında düşüş olmaması gibi) Buna rağmen çift kavramalı şanzıman manuel ve SMT’ye göre neredeyse anlık çok hızlı vites değiştirebilme kabiliyetine sahiptir. Volkswagen DSG vites yükseltmek için sadece 8ms ye ihtiyaç duyarken SMT’ye sahip Ferrari Enzo aynı işlem için 150ms’ye ihtiyaç duymaktadır. Anlık vited değiştirme daha hızlı ivmelenme demektir: Audi’nin verilerine göre A3 0-60 mph hıza manuel şanzımanda 6.9 sn’de ulaşabilirken DSG şanzıman 6.7 sn’de ulaşabilmektedir.

Çift Kavramalı Şanzımanların Dezavantajları

Çift kavramalı/DSG şanzımanların en belirgin dezavantajı, diğer dişli dişli şanzımanlarda olduğu gibi sabit vites sayısının olması ve şanzımanın motoru maksimum güç ve yakıt ekonomisi için en optimum hızda tutamamasıdır. Bu yüzden çift kavramalı şanzımanlar CVT şanzımanlar kadar gücü aktaramaz ve yakıt yönünden ekonomik değildir. Buna rağmen çift kavramalı şanzımanlar CVT şanzımanlara göre daha iyi bir sürüş keyfi sağladığı için çoğu sürücü tarafından tercih edilmektedir. Ayrıca çift kavramalı şanzımanlar manuel şanzımanlara göre daha performanslı olduğu için manuel şanzımanlara tercih edilmektedir.

Ziyaretçi Yorumları (0)
  1. Gürkan dedi ki:

    İş gereği İzmit’ten Niğde’ye vardığımda aracımda yağ sızdırma sorunu vardı. Ayhan abi ve çalışanların güleryüzlü , bilgi ve tecrübeleri doğrultusunda sorun çözülüp fahiş fiyat alınmadan hizmet verildi. Memnun kalmak ne kelime aracın diğer bakımlarını bile Ayhan abiye yaptırdım. 😉

Whatsapp
Ayhan Özen
Ayhan Özen